×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024
برخی مقامات یا خودشان به نحوی در قاچاق کالا سهم دارند یا فرزندان و وابستگان‌شان/ چرا رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا نماینده معرفی نکرده است

به گزارش میرزاکوچک نیوز به نقل از خبرگزاری فارس،حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان های سراسر کشور که صبح امروز برگزار شد، گفت: اهمیت اقتصاد برای هر کشور امری بدیهی است و قطعا داشتن اقتصادی پویا مولفه ها و آسیب هایی هم دارد.

وی افزود: سالهاست استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا یکی از راه های مبارزه با کشور را مبارزه اقتصادی از طریق تحریم انتخاب کرده اند تا به ارکان نظام آسیب جدی وارد کنند.

منتظری گفت: آنها دیدند جنگ نظامی فایده ای ندارد و گروه هایی مثل داعش علی رغم سه سال تلاش موفق نشدند و پوزه آنها به خاک مذلت کشیده شد. آنها وقتی از جنگ نظامی نتیجه نگرفتند به سراغ اقتصاد و فرهنگ ما آمدند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: یکی از راه های ضربه زدن به کشور، آسیب زدن به پایه های اقتصاد مقاومتی و تعطیلی کارخانجات و کارگاه هایی که برای مردم اشتغال زا است. غرب با برنامه ریزی حساب شده در کانون های فکر و اندیشه کار می کنند که یکی از این اقدامات وارد کرد کردن قاچاق کالا است.

وی ادامه داد: ما همه کارها را متوجه دشمن نمی کنیم، آنها یک راه هایی را باز می کنند، نباید فراموش کنیم که نفوذی های آنها در کشور هم برنامه ها را تسهیل می کنند، برخی هم ناخواسته با منفعت طلبی ها و سودجویی ها جاده صاف کن اهداف و برنامه های دشمن می شوند.

منتظری گفت: بحث مشکلات اقتصادی امروز در کشور ما یک امر پنهان و ناشناخته نیست، برخی به صراحت بیان می کنند، کسانی که دست اندرکار مسائل کشور هستند این موضوع را به صراحت می گویند.

وی افزود: در برخی جلسات که شرکت می کنیم شاهد این حقیقت تلخ هستیم و مبارزه با این مشکل راهکار دارد و هیچ مشکلی در نظام جمهوری اسلامی نیست که حل نشود.

دادستان کل کشور گفت: مسأله مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نباید کوچک بشماریم، قطعا ورود نیازمندی های مردم وقتی غیرقانونی صورت گیرد می تواند به اقتصاد و اشتغال و سلامت بازار و بخش اداری آسیب بزند و باید تمام تلاش خود را به کار ببریم که این مشکل را به صفر یا به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: ما در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با وجود تمام مراقبت هایی که می شود شاهد ورود کالاهای قاچاق با حجم وسیع از مرزهای رسمی و غیررسمی کشور هستیم.

منتظری گفت: افزایش کشفیات کالای حاکی از چیست؟ اینکه نگذاشتیم کالاها وارد بازار شود یا اینکه به میزان افزایش کشف افزایش ورودی هم داشته ایم؟ این دقیقا مثل مواد مخدر است و به هیچ عنوان خوشایند نیست.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که مبارزه به نحوی صورت گیرد که قاچاقچیان به خودشان اجازه تکرار حرکت خود را ندهند، اگر اینگونه باشد می توانیم بگوییم موفق بوده ایم.

وی افزود: مساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز شوخی بردار نیست و اگر تمام توان خود را در این عرصه به کار ببریم بزرگترین خدمت را به مردم کرده ایم و قطعا در این مسیر با کارشکنی هایی از سوی افرادی که منافع اقتصادی شان به خطر می افتد، مواجه می شوید.

منتظری با بیان اینکه عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای اینکه بتوانند به مقاصد شوم خود برسند دست به چه کارهایی که نمیزنند گفت: از آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده، نفوذ در سیستم، تا پاشیدن دانه برای اینکه عناصر موثر در مبارزه با قاچاق را گرفتار کنند، پس برای مبارزه با این امر هم باید خود را آماده کنیم. من به واقعیت ناگواری که در جامعه است اشاره می کنم.

وی تصریح کرد: ما در یک تحلیل و بررسی ببینیم چرا موضوعی را که رهبری اکیدا روی آن دستور دادند و قوانین لازم را هم داریم، آمدند برای مبارزه با قاچاق مجموعه ای تحت عنوان ستاد مبارزه با قاچاق و دفتر و دستک هم برایش راه انداختند اما موفق نبود. چرا با این اوصاف باید شاهد ورود این حجم از قاچاق حتی از طریق گمرکات رسمی باشیم.

دادستان کل کشور گفت: وقتی ما می بینیم برخی از مقامات و کسانی که باید دلسوزانه در عرصه مبارزه با قاچاق فعال باشند خودشان یا به نحوی سهم دارند یا فرزندانشان یا کسانی که به آنها وابسته هستند. آن وقت چطور انتظار داریم مبارزه به نتیجه برسد.

وقتی از یک مقام مسئول به صراحت می شنوم برخی دست اندرکاران دولتی نمی خواهند مبارزه جدی با قاچاق بشود ، وقتی می بینیم ستاد میارزه به قاچاق کالا و ارز عملاً به تعطیلی کشیده شده چه می توان گفت؟

منتظری ادامه داد: مرزهای آبی و زمینی و هوایی هرکدام به یک نوعی مشکل دارند، آیا اینها قابل کنترل و اصلاح نیست؟ بنده خودم رفتم و از نزدیک از بندر شهید رجایی دیدن کردم. نحوه ورود و کنترل و دستگاه های کنترل کننده را دیدم و جلساتی با مسئولان امر گذاشتیم، برگشتم تهران، ایام تعطیلات نوروز بود. سه روز بعدش رفتیم پیش رییس جمهور برای تبریک سال نو و گفتم که بندر شهید رجایی را دیدم و در یک جمله بگویم که از لحاظ کنترل و ورود کالای قاچاق تقریباً رهاست.

وی ادامه داد: من به صورت رندومی یک هفته را روزهایش را دیدم، بین ٢٥٠٠ تا ٣٠٠٠ هزار کانتینر جا به جا میشد.کلا دو دستگاه ایکس ری داشتند، گفتم این دو دستگاه چقدر کار می کند، گفتند از ٧ صبح تا ١٢ شب. حساب کردیم هر دستگاهی حداکثر ١٠ درصد کانتینرهایی که خارج میشود را رصد می کند.

دادستان کل کشور گفت: یک آقایی چندی قبل در صدا و سیما گفت ما دستگاهی آوردیم و که می تواند با سرعت کنترل کند، ما یک ماموریتی داشتیم به یکی از همکاران گفتیم برو این را بررسی کن ، رفت گفت تازه داشتند مقدمات نصب این دستگاه را انجام می دادند و گویا تازه یک هفته است که راه اندازی شده است و این سهل انگاری ها و کم کاری ها را در امر مبارزه با قاچاق کالا داریم و یک دستگاه به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد.

منتظری گفت: ما در دادستانی کل کشور به جد در خدمت مبارزه با امر قاچاق کالا هستیم و هر کمکی از ما بر بیاید در خدمت شما هستیم. قطعا وظیفه خود می دانیم در حیطه وظایف خود با جدیت در این زمینه فعالیت کنیم.

وی ادامه داد: در دادستانی دکتر خشنودی را مستقیم مامور کردم و از ایشان مسائل مبارزه با قاچاق را پیگیری کردم و ایشان وظیفه دارد در این مجموعه همکاری لازم را داشته باشد. ما به دادستان های سراسر کشور هم تاکید کردیم که همکاری لازم را داشته باشند و امیدواریم دولتمردان هم ورود کنند.

دادستان کل کشور گفت: نه از باب گله از باب اینکه موجب توجه شود می گویم هنوز در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رییس جمهور نماینده خود را معرفی نکرده است. این نشان از چه دارد؟ آیا اهتمام لازم را ندارند یا آدم مناسب را؟

منتظری گفت: اگر کوتاهی و برخی ضعف ها را شاهد هستیم این ستاد باید پیگیر باشد و نواقص را برطرف کند. من یک بار دیگر هم گله کردم و عده ای از عرض من گلایه کردند. آیا من اشتباه می گویم؟ من نمی گویم تلاشی نیست اما آنچه که می بینیم در بازار این همه کالای قاچاق است نشان دهنده چیست؟

وی افزود: ما یک گزارشی از یکی از استان ها داشتیم که ١١٢٨ کانتینر کالای قاچاق کشف میشود، این ١١٢٨ کانتینر سوزن است که بگذارند در قوطی کبریت؟ آیا عبور این ١١٢٨ کانتینر کار آسانی است؟ نیروی انتظامی عملکرد نه مطلوب اما قابل قبولی در بحث مبارزه با قاچاق کالا دارد اما این گره های دیگر در جاهای دیگری وجود دارد که شناسایی کرده و اعلام هم کرده ایم.

 

  1. دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  2. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3. از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  4. لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  5. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.