×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Tuesday, 26 September , 2023
کشف آثار سفالی در میدان مرکزی شهر رشت

از آغاز اجرای پیاده راه فرهنگی در مرکز شهر رشت حدود یک ماه می گذرد و تاکنون این پروژه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است اجرای این پروژه دو روز است که به دلیل کشف آثار سفالی متوقف شده است و این توقف در اجرای پروژه باعث نگرانی شهردار این شهر شده است زیرا براساس زمان بندی از قبل اعلام شده در زمان باقی مانده کمتر از ۹۰ روز باید این پروژه افتتاح شود.

براین اساس محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: باتوجه به اینکه پروژه پیاده راه فرهنگی باید در زمانی کمتر از ۹۰ روز افتتاح شود توقف کار باعث به تاخیر افتادن زمان افتتاح این پروژه می شود بر این اساس لازم است که ناظر میراث فرهنگی در زمان اجرای پروژه حضور داشته باشد و موانع از سر راه اجرای این پروژه برداشته شود.

وی ادامه داد: بنده به عنوان مسئول اصلی این پروژه به مردم متعهد شدم که این پروژه را در زمانی که اعلام کرده ایم به بهره برداری برسانیم اما اگر این توقفها در خصوص اجرای پروژه ادامه یابد ما قطعا نمی توانیم نسبت به مردم پاسخگو باشیم.

و اما رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی نیز در این راستا در گفت وگویی اظهارکرد: قطعا اجرای پیاده راه فرهنگی در کنار بناهای ارزشمند تاریخی که در مرکز شهر رشت وجود دارد می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر و معرفی فرهنگ غنی این شهر و استان داشته باشد و ما نیز از اجرای پیاده راه فرهنگی حمایت میکنیم.

وی در خصوص حفظ فرهنگ و آثار تاریخی نیز افزود: با هر نهاد،ارگان و سازمانی که ضوابط میراث فرهنگی را زیر پابگذارد براساس قانون برخورد خواهیم کرد و وظیفه ما حفظ فرهنگ و انتقال آن به نسل های آینده است .

علیزاده با اشاره به اینکه در بافت مرکزی شهر رشت پس از حفاری های بعمل آمده و قطعات سفالی که پیدا شده است باید مورد بررسی باستان شناسان قرار بگیرد، افزود: همانطور که از شهردار انتظار می رود که این پروژه را در زمان مشخص به پایان برساند از بنده نیز انتظار آن وجود دارد که در راستای حفظ  آثار تاریخی گام بردارم و با توجه به این امر لازم است که باستان شناسان میراث فرهنگی به تحقیق در این زمینه بپردازند.

و اما دکتر جهانی باستان شناس گیلان در خصوص میدان مرکزی شهر رشت اظهار کرد: میدان شهرداری رشت از قدیمی ترین میادین این شهرستان و مربوط به دوران تیموری و قاجار است.

وی باتوجه به اینکه که محدوده مرکزی شهر رشت گورستان عمومی بوده است، افزود: این محدوده در گذشته به عنوان گورستان عمومی شهر رشت بوده است، وجود بناههایی همچون مقبره و بقعه در این گورستان دور از انتظار نیست و همچنین با بررسی های بیشتر شاید آثار باستانشناسی هم در کاوشها بدست آید لازمه این امر انجام کاوشهای باستان شناسی در محدوده میدان مرکزی شهر است.

این باستان شناس با اشاره به آثار کشف شده در حفاری پیاده راه، افزود: وجود قبرهای دوره اسلامی و انبوه آجرهای سفالی در این منطقه نشان از آن دارد که می توان با کاوشهای بیشتر مجموعه ای از بناهای قابل ملاحظه ای را از دل خاک بیرون کشید.

  1. دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  2. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3. از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  4. لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  5. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.