×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Thursday, 20 June , 2024
سهم فقرا از بودجه کل کشور 1.5 درصد است

به گزارش میرزا کوچک نیوز به نقل از ایسنا، رییس کمیته امداد امام خمینی ضمن اشاره به حضور امروز خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: با صدای بلند در مجلس اعلام می‌کنم که باید به داد محرومان برسیم و به وظیفه خود عمل کنیم.

مهندس سید پرویز فتاح ضمن بازدید از ایسنا، گفت: دولت‌ها و مجلس در مقابل اقشار نیازمند مسئولیت بسیار سنگینی دارند و باید با دقت بیشتری به امور فقرا و نیازمندان رسیدگی کنند.
وی ادامه داد: چه طور می‌توانیم در نظام اسلامی با وجود این همه نیازمند و محروم، آسوده بخوابیم؟ باید بدانیم وظیفه‌مان را به درستی و تمام و کمال در مقابل فقرا به انجام نرسانده‌ایم و به نظر می‌آید نظام اسلامی باید یک تصمیم انقلابی در شان امام راحل برای محرومیت زدایی اتخاذ کند.
رییس کمیته امداد در ادامه ضمن تاکید برآنکه باید قبل از هرچیز در کشور سهم فقرا را کنار بگذاریم گفت: این درحالیست که الان برعکس شده و سهم همه چیز مشخص و در نهایت به فقرا می‌رسیم.
فتاح ادامه داد: در بودجه سال ٩٥ سهم نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از بودجه کل کشور به ١.٥ درصد هم نمی‌رسد؛ یعنی ٩٨.٥ درصد از بودجه کشور برای غیر فقرا و فقط ١.٥ درصد به فقرا اختصاص دارد.
وی افزود: این برای همه ما خجالت آور ، غلط است و منطق صحیحی ندارد لذا از مجلس خواهم خواست در بحث”هدفمندی یارانه‌ها” تجدید نظر کند.
رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه ضمن تاکید برآنکه مدافع حقوق فقرا و نیازمندان در نظام اسلامی است، گفت: درحال حاضر در اروپا، آمریکا، کانادا و… چنانچه فردی فاقد شغل و درآمد باشد، مشمول بیمه بیکاری می‌شود زیرا آنها معتقدند که در غیر این صورت فرد دچار آسیب های متعدد خواهد شد.

فتاح در ادامه با درخواست از مجلس در خصوص تجدید نظر در هدفمندی یارانه ها افزود: ما چه طور راضی به ادامه محرومیت ها در کشور هستیم؟درحالیکه باید بخش مشخصی از بودجه کشور را به محرومیت زدایی و فقرا اختصاص دهیم، زیرا در غیر این صورت از دل فقر، آسیبهای متعددی بیرون خواهد آمد.

وی در ادامه به 70 میلیون نفری که در دولت یازدهم برای دریافت یارانه اقدام کردند، اشاره کرد و گفت: این اقدام اشتباه بود زیرا امثال من به پول یارانه نیازی ندارند و باید یارانه گروه های غیر نیازمند به شکلی منطقی قطع و برای نیازمندان و اقشار کم درآمد هزینه شود.

نظام بانکی ایران در خدمت فقرا نیست

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه ضمن بیان آنکه نظام بانکی کشور در خدمت فقرا نیست افزود: نمی‌دانیم چه طور برخی وام های چند ده میلیاردی از بانک ها می‌گیرند اما وقتی نوبت به وام های  پنج تا ١٥ میلیونی فقرا و نیازمندان می‌رسد بانک ها چنان سخت گیری می‌کنند که آنها پشیمان می‌شوند و این عدالت نیست.
فتاح ادامه داد: این درحالیست که عدم وصول وام های بانکی مددجویان کمیته امداد به اذعان مسئولان بانک ها کمتر از  ١.٥ درصد است و آن‌ها که وام های میلیاردی می‌گیرند اصلا پس نمی دهند.
وی تاکید کرد: باید تسهیلات بانکی به افراد و خانوارهایی تعلق گیرد که با آن رقم زندگی شان رونق می‌گیرد و این مسئله نیازمند وجود “قانون” است.

رییس کمیته امداد امام خمینی همچنین اظهار کرد: درحال حاضر ٦میلیون نفر شاغل در حوزه هایی هم چون رانندگی، کارگری، بنایی و… در کشور داریم که فاقد بیمه تامین اجتماعی هستند و در اثر حوادث مشتری امداد می شوند.
فتاح تصریح کرد: به محض وقوع حادثه برای این افراد درآمد آنها قطع شده و دیگر قادر به تامین معیشت خود نیستند. سوال ما اینست که چه طور خودروها که آهن‌پارهای بیش نیستند  را بیمه می‌کنیم اما انسانها را نه ؟ این درحالیست که در تمام دنیا قبل از هرچیز به انسان ها بها داده شده و آنها را مورد حمایت‌های بیمه‌ای و تامین اجتماعی قرار می‌دهند بعد آهن پاره‌ها را؛ اما متاسفانه در ایران وارونه عمل می کنیم.

وی افزود: حتی تصادفات جاده‌ای هم برای کمیته امداد مشتری ساز است که این‌ها نقص قانون بوده و باید مجلس به آنها توجه داشته باشد.
فتاح در پایان ضمن تاکید برآنکه رفع نواقص و خلاء‌های قانونی فقط اراده می‌خواهد و حل آنها خارج از توان دولت اسلامی نیست گفت: امیدواریم مجلس جدید با روحیه انقلابی به مسائل فقرا و نیازمندان رسیدگی کند و به دغدغه‌های ما عنایت داشته باشد.

  1. دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  2. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3. از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  4. لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  5. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.