×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 12 June , 2024
وعده وعیدهایی برای عبور از گذر پر پیچ و خم منزلت و معیشت معلمان

به گزارش میرزاکوچک نیوز به نقل از مهر:حالا دیگر سالهاست که وزارت آموزش و پرورش چیزی حدود بودجه مصوبی که هر ساله دریافت می کند به همان میزان حدودا معوقات فرهنگیان را طلبکار می ماند. معوقاتی که هر سال بخشی از آن به سال بعد موکول می شود. این وضعیت به گونه ای است که هر سال شاهد چندین تجمع فرهنگیان برای اعتراض به تعویق پرداخت مطالباتشان از جمله پاداش پایان خدمت، معوقات حق التدریس ها و… هستیم. از همین روست که یکی از سرفصل برنامه های هر وزیری که می خواهد پایش به آموزش و پرورش باز شود بهبود وضعیت معیشت فرهنگیان است. محسن حاجی میرزایی وزیر جدید آموزش و پرورش چند قول کلیدی در این حوزه داده است از جمله تلاش برای تصویب قوانین خاص برای فرهنگیان که بخشی از این قانون خاص مربوط به وضع حقوق آنها می شود، تشکیل کمیته ویژه اقتصادی که از جمله کارهایش علاوه بر تلاش برای کمک به اقتصاد آموزش و پرورش در کلان، نظارت بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان و تامین منابع پرداخت معوقات است. هر چند هنوز ساز و کار دقیق این کمیته مشخص نیست و اینکه آیا معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش باید با این کمیته همکاری کند یا وظایف این کمیته مستقل از وظایف این معاونت است. یکی دیگر از قول های وزیر جدید بهبود معیشت فرهنگیان است. قول دیگر مربوط به عملیاتی شدن طرح رتبه بندی فرهنگیان است که قرار بود از اول مهر اجرایی شود اما همچنان در انتظار گرفتن مصوبات اجرایی شدن است تا آن ۲ هزار میلیارد تومان بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است در همین محل هزینه شود.

حقوق همه معلمان بدون وقفه پرداخت خواهد شد؟

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش که در سال جدید اعلام کرد به رسانه ها اخباری درباره پرداخت معوقات فرهنگیان نخواهد داد چرا که این پرداخت ها حق معلمان است و رسانه ای کردن اینگونه اخبار را فرهنگیان برخورنده می دانند، این روزها اخبار مربوط به این حوزه را تنها در گفتگو با رسانه ای خاص اطلاع رسانی می کند. وی در آخرین گفته های خود خبر داد که حق التدریس شاغلین و حقوق نیروهای خرید خدمات از مهرماه به صورت ماهانه پرداخت می شود. هر چند هنوز حقوق مهرماه پرداخت نشده است تا راستی آزمایی سخن مسئولان مشخص شود، اما در صورت تحقق این وعده همچنان غیر از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی و دو گروه حق التدریس شاغلین و نیروهای خرید خدماتی، نیروهای حق التدریس آزاد، سرباز معلم ها، نیروهای نهضتی باقی می مانند که ظاهرا حقوق سرباز معلم ها و حق التدریس های آزاد از سال ۹۷ به صورت ماهانه پرداخت می شده و با این وعده ویگر نباید معلمی باقی بماند که نسبت به پرداخت دیرهنگام حقوق خود گلایه ای داشته باشد. الهیار ترکمن اعلام کرده که با سازمان برنامه و بودجه هماهنگی های لازم صورت گرفته است.

پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد، رتبه بندی همچنان در ابهام

وزیر آموزش و پرورش بارها گفته است که از هیچ کوششی برای بهتر شدن وضعیت معلمان فروگذار نمی‌شود و در آخرین اقدام پس از ماه ها کش و قوس پاداش معوق فرهنگیان بازنشسته تا پایان ۹۷، به حساب آنها واریز شد. معوقه ای که بارها فرهنگیان را از سراسر کشور به تهران و جلوی مجلس و وزارتخانه کشاند.

البته پیش  از اعلام این خبر در صفحه توئیتری وزیر، رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر تسویه پاداش بازنشستگی فرهنگیان با رقمی معادل ۲۲ هزار و ۴۲۵ میلیارد ریال و برای دانشگاهیان معادل ۷۸۵ میلیارد ریال را اعلام کرده بود.

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: این هفته برای تسویه پاداش بازنشستگی فرهنگیان ۲۲ هزار و ۴۲۵ میلیارد ریال و برای دانشگاهیان ۷۸۵ میلیارد ریال پرداخت شده است. گرچه پاداش پایان خدمت فرهنگیان بزرگترین بدهی این وزارتخانه به فرهنگیان است، اما با این موج بازنشستگی در آموزش و پرورش باید طی سال های آتی با این چالش دسته و پنجه نرم کند.

محسن حاجی میرزایی وزیری که اولین مهرماه در وزارتخانه آموزش و پرورش را تجربه می کند، در نشست خبری خود یکی از محورهای برنامه ای خود را بهبود اقتصاد آموزش و پرورش عنوان کرد و محور دیگر خود را تمرکز بر معلمان بر سه اصل صلاحیت، منزلت و معیشت فرهنگیان که شاید تبلور این دو محور را قرار است در طرح رتبه بندی معلمان ببینیم. طرحی که مدتهاست وعده و وعیدهای اجرایی شدن آن در فاز اول به گوش می خورد و الهیار ترکمن و حاجی میرزایی خبر قطعی لحاظ شدن این رتبه بندی که معادل ۲ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد را در فیش حقوقی مهرماه فرهنگیان داده اند؛ طرحی که هنوز مصوبات اجرایی را از دولت و مجلس نگرفته است. وزیر آموزش و پرورش گفته است: آیین نامه رتبه بندی در دولت باید به تصویب برسد و برای اجرا به دست ما بدسد. اما قطعا رتبه بندی قطعا از اول مهرماه در احکام فرهنگیان خواهد بود اما ممکن است مصوبه دیرتر به دستمان برسد.

هنوز طرح رتبه بندی معلمان کلاف سردرگمی است و بسیاری از نمایندگان مجلس درباره اجرایی نشدن این وعده در تاریخ وعده داده شده خبر می دهند و حتی در برهه هایی از زمان حول مبلغ اختصاص یافته به این طرح شایعه هایی به گوش می رسد مثل این شایعه که این مبلغ به پرداخت معوقات اختصاص یافت یا اینکه طرح رتبه بندی همان افزایش ۵۰ درصدی فوق العاده شغل کارکنان دولت است که برای فرهنگیان تحت این عنوان اجرا می شود در حالیکه هر دو مورد را وزارتخانه تکذیب کرد و طرح دوم‌ نیز  هنوز به دولت نیامده و تایید نشده است.

در هر حال آنچه به مدت دوماه است تغییری در آن ایجاد نشده است این است که «۱۸۰۰ میلیارد تومان از بودجه رتبه‌بندی ابلاغ شده بود و سازمان برنامه اعلام کرد ۱۰ درصد دیگر هم تخصیص می‌دهند که به همان ۲۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید. این ۲۰۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شده ولی هنوز تخصیص نیافته است. طرح در کمیسیون اجتماعی دولت دنبال می شود و منتظر گرفتن مصوبه از دولت است تا احکام اجرایی شود.»

در سال ۹۴ دولت مصوبه‌ای را گذراند و اجازه رتبه‌بندی را داد. پولی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ گرفته شد با افزایش‌های سنواتی بعدی تا ۹۸  و به اضافه این ۲۰۰۰ میلیارد می شود ۹۰۰۰ میلیارد تومان بودجه ای که ظاهرا روی کاغذ وجود دارد اما نحوه اجرای ان به مصوبه دولت منوط است تا شکل اجرایی را مشخص کند.

مسئولان‌می گویند هدف رتبه بندی افزایش حقوق نیست بلکه کارکردش ارتقای کیفیت معلمان است و تشویقی برای کسب صلاحیت های حرفه ای توسط معلمان است.

در نهایت اینکه همانطور که اسناد بالادستی آموزش و پرورش می گوید نیروی انسانی مهمترین منبع در آموزش و پرورش است و تنها منبعی است که می تواند در صورت کمبود در سایر حوزه ها، آنها را جبران کند و علیرغم تلاش مسئولان اما همچنان بهبود وضعیت معیشت و پرداخت مطالبات و طرح های ارتقا حقوق آنها گذر پر پیچ و خمی دارد.

منبع خبر : مهر

  1. دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  2. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3. از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  4. لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  5. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.