×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان گفت: صلاحیت ۹۴ درصد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های اجرایی تائید شد و ۳۳۵ داوطلب نمایندگی مجلس در گیلان تایید صلاحیت شدند.

به گزارش پایگاه خبری میرزا کوچک نیوز، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری گیلان، محمد احمدی‌پور اظهار داشت: صلاحیت 335 نفر معادل 94 درصد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های اجرایی گیلان تائید شد.

وی با اشاره به رد صلاحیت 23 نفر در این هیئت‌ها گفت: نقص مدارک تحصیلی، دلیل رد بیش از یک سوم این افراد است علاوه بر افراد رد صلاحیت شده 9 نفر از داوطلبان نیز انصراف دادند.

رئیس ستاد انتخابات با بیان اینکه اعلام اسامی رد صلاحیت شدگان به‌صورت کتبی و محرمانه از سوی فرمانداران به داوطلبان اعلام می‌شود، بیان کرد: فرمانداران و هیئت‌های اجرائی طبق قانون موظفند دلایل رد صلاحیت را به داوطلبان اعلام کنند.

وی با بیان اینکه بررسی این صلاحیت‌ها قطعی نیست و مراحل دیگری نیز دارد، تصریح کرد: از رسانه‌ها می‌خواهم نسبت به درج اسامی افراد رد صلاحیت شده اقدام نکنند چرا که جرم محسوب می‌شود و حق پیگیری قانونی توسط این افراد وجود دارد.

احمدی‌پور با اشاره به اینکه در دوره‌گذشته حدود 28 درصد داوطلبان در هیئت‌های اجرایی رد شدند، افزود: بر اساس جدول زمان‌بندی برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، مراتب رد صلاحیت به داوطلبان امروز توسط فرمانداران مراکز حوزه‌‌های انتخابیه اعلام شد.

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان گفت: داوطلبان رد صلاحیت شده در صورت داشتن اعتراض  از تاریخ 16 تا 19 دی ماه فرصت دارند به هیئت نظارت استان که در فرمانداری رشت مستقر است مراجعه کنند و شکایت خود را تحویل دهند.

وی تصریح کرد: رسیدگی به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده توسط هیئت نظارت استان و اظهار نظر درباره صلاحیت تمام داوطلبان پس از کسب نظر هیئت مرکزی نظارت و اعلام آن به فرماندار به مدت 7 روز از تاریخ 20 تا 26 دی ماه انجام می‌شود.

احمدی‌پور گفت: از تاریخ بیست هفت دی ماه تا شانزدهم بهمن ماه نیز مهلت دریافت شکایت از داوطلبان رد صلاحیت شده و اظهار نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان درباره تمام داوطلبان و اعلام آن به وزارت کشور است.

وی اظهار کرد: از هفدهم تا نوزدهم بهمن نیز شکایت داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تأیید شده‌اند اما شورای نگهبان نظر به رد صلاحیت آنان دارد انجام می‌شود و از تاریخ بیستم تا بیست و ششم بهمن نیز به شکایات این داوطلبان توسط شورای نگهبان رسیدگی می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات گفت: بیست و هفتم بهمن ماه اعلام قطعی اسامی نامزدها به مراکز حوزه‌های انتخابیه توسط وزارت کشور انجام می‌گیرد.