×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

میرزا کوچک نیوز:حجت‌الاسلام ولی عادلی عصر امروز در همایش وقف و اقتصاد با اشاره به اهمیت وقف اظهار کرد: کسانی که سرمایه‌های خود را وقف می‌کنند و موجب اشتغال در جامعه می‌شوند کاری عظیم انجام می‌دهند.

وی به ایجاد سامانه اطلاعاتی در اداره‌کل اوقاف گیلان اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی این سامانه، اطلاعات کاملی در اختیارمان قرار می‌گیرد و وقف دستخوش حوادث نمی‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه موقوفاتی که در جریان اصلاحات ارضی تقسیم شده بود به اوقاف برگردانده شد، تصریح کرد: حدود سه هزار موقوفه و 23 هزار رقبه در گیلان وجود دارد.

وی موقوفات گیلان را از نظر تولیت بر دو بخش تقسیم شده خواند و گفت: یکسری از موقوفات متولی مشخصی دارند و بعضی دیگر از موقوفات متولی شخصی ندارند و در اختیار اوقاف است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با تأکید بر اینکه موقوفه قابل فروش نیست، خاطرنشان کرد: اداره کل اوقاف گیلان به دنبال این نیست که حتی ذره‌ای از مال مردم را به موقوفات اضافه کند و وقف باید حتماً توسط صاحب مال انجام شود.

وی یکی از نگرانی‌ها و آسیب‌ها در امر وقف را عدم اطلاع‌رسانی از سرمایه‌گذاری در وقف دانست و خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در موقوفات استان را دارند می‌توانند به معاونت بهره‌برداری اوقاف مراجعه و شرایط سرمایه‌گذاری خود را مطرح کنند.

عادلی با بیان اینکه فرهنگ وقف در گیلان به خوبی اطلاع‌رسانی نشده است، گفت: برگزاری چنین جلساتی اطلاع‌رسانی برای افراد مختلف و سرمایه‌گذاران است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در موقوفات یک سرمایه‌گذاری مطمئن است، یادآور شد: تمام سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیالی آسوده در موقوفات سرمایه‌گذاری کنند.

این مسئول جایگاه کشوری وقف در گیلان را در رتبه نخست عنوان کرد و افزود: به لحاظ تعداد امامزادگان گیلان در جایگاه سوم کشور است.

وی مبارزه با خرافه‌پرستی را از اهداف اداره کل اوقاف گیلان نامید و متذکر شد: در این راستا اقدام‌ها و اطلاع‌رسانی‌های خوبی انجام شده است.

عادلی با بیان اینکه در سال‌های گذشته پنج مورد وقف در استان انجام می‌شد، یادآور شد: در سال جاری تاکنون 22 مورد وقف در استان به ثبت رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 50 مورد وقف در گیلان ثبت شود.

وی نقش رسانه‌ها را در گسترش فرهنگ وقف اساسی دانست و متذکر شد: تمام رسانه‌ها در گسترش فرهنگ وقف در استان نقش موثری دارند و از همکاری آنها قدردانی می‌کنم.

بنا بر این گزارش، در همایش مذکور موقوفاتی از جمله موقوفه طالب‌زاده رودسر، موقوفه میانرز فومن، موقوفه معمارباشی رشت، موقوفه چر مچی رشت و موقوفه نجم‌اسدی لنگرودی برای سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران حاضر معرفی شدند. / فارس