×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

به گزارش میرزا کوچک نیوز:معاون فرماندار صومعه‌سرا گفت: رصد مباحث فرهنگی و اجتماعی در سطح شهرستان نشان‌دهنده وجود خلاء، مشکلات و آسیب‌ها در این حوزه‌ها است.

دکتر سجاد کریمی پاشاکی در جلسه شورای فرهنگی شهرستان صومعه سرا اظهار کرد: یکی از مقولات بسیار مهم در هر جامعه‌ای مباحث فرهنگی و اجتماعی است.

وی به ابلاغ و تشکیل ستاد فرهنگی و اجتماعی و مدیریت ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: حضور شما مسئولان در این جلسه در راستای تبیین سازوکارهای ایجاد این ستاد است.

کریمی پاشاکی اداره بهزیستی شهرستان را دبیر این ستاد دانست و خاطرنشان کرد:در حوزه فرهنگ و مباحث آسیب‌شناسی اجتماعی در حیطه کاری و موضوعات اداری مواردی وجود دارد که قاعدتاً می‌توانند دغدغه باشند.

وی با بیان اینکه کار فرهنگی زمان‌بر، هزینه‌بر و بلند مدت است، گفت:رصد مباحث فرهنگی و اجتماعی در سطح شهرستان نشان‌دهنده وجود خلاء، مشکلات و آسیب‌ها است.

معاون فرماندار صومعه‌سرا به مباحثی چون طلاق، فقر  فحشا و خودکشی به عنوان آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: مباحثی چون بروز فرقه‌های نوظهور که بواسطه الگوبرداری غلط از برخی از مفاهیم و مباحث وارداتی به کشور راه یافته‌اند و یا ناشی از تهاجم فرهنگی هستند در این جلسات مطرح و بررسی می‌شوند.

وی با بیان اینکه بومی‌سازی موارد مذکور از اهداف برگزاری این جلسه است، تصریح کرد: قطعاُ مولفه‌هایی که در سطح شهرستان مطرح می‌شود می‌تواند منطبق با شهرستان‌های همجوار نباشد.

کریمی پاشاکی متذکر شد: ممکن است مسائلی به صورت بومی در شهرستانی وجود داشته باشد، سازوکارهای آن نیز باید در همان شهرستان به صورت بومی شده الگوسازی و اجرا شود.

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی نیازمند کارشناسی دقیق می‌باشد، تصریح کرد: مباحث مربوط به مقولات فرهنگی و آسیب‌شناسی اجتماعی تنها با تعامل و همکاری و تبادل نظرات قابل حل است.

معاون فرماندار صومعه‌سرا به وجود شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: اکثریت افراد در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند، شبکه‌های اجتماعی از یک طرف فرصت و از طرفی تهدید محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تکنولوژی دارای کاربردی دوسویه به صورت منفی و مثبت است، ادامه داد: باید تلاش شود این فضاها را در راستای منویات جمهوری اسلامی ایران که مورد پیش‌بینی و سرمایه‌گذاری نظام برای حرکت جامعه به سمت ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی است سوق داد.

معاون فرماندار صومعه‌سرا در پایان با تاکید بر پرهیز از شعارگرایی و شعارزدگی اظهار کرد: باید به واقعیت‌های جامعه پرداخت، به هر میزان که رئالیستی به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم راهکارهای واقعی و راهگشای مباحث آسیب‌های فرهنگی و مشکلات اجتماعی در سطح شهرستان را ارائه کنیم.

سرهنگ اردشیر آقاجانی فرمانده نیروی انتظامی صومعه‌سرا با بیان اینکه موضوع آسیب‌های اجتماعی در حیطه کاری نیروی انتظامی قرار دارد، تصریح کرد: با اقدامات عملی می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

وی با بیان اینکه تهدیدات به صورت برون‌سازمانی و درون سازمانی است، افزود: اگر در حوزه پیشگیری اقدامات فرهنگی و اجتماعی صورت نگیرد تهدیدات برون‌سازمانی تبدیل به آسیب خواهند شد.

آقاجانی به شناسایی راهکارها برای آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: در جامعه امروز، جرم یکی از معضلات مطرح است و به عنوان یک بحران مطرح است.

فرمانده نیروی انتظامی صومعه‌سرا در پایان با بیان اینکه امروز پیشگیری کیفری جوابگو نیست، تصریح کرد: مواد مخدر به یک بحران قرن مبدل شده است.

در ادامه سیده پرتو موسوی رئیس اداره بهزیستی صومعه‌سرا با بیان اینکه یکی از حوزه‌های تخصصی بهزیستی حوزه فرهنگی و پیشگیری است، افزود: بهزیستی صومعه‌سرا به صورت اخص در حوزه طلاق و اعتیاد در حال فعالیت است.

وی با اشاره بر اینکه آگاه‌سازی در راستای اهداف پیشگیرانه با عنوان طرح اجتماع محور در سطح شهرستان در حال اجرا است، تصریح کرد: اقدامات آگاه‌سازی با هدف پیشگیری صورت می‌گیرد.

موسوی به فعالیت مراکز سرپایی و اقامتی ترک اعتیاد در شهرستان اشاره کرد و افزود: همواره برای پیشگیری از طلاق همکارانی از این نهاد در دادگستری شهرستان مستقر می‌باشند‌.

رئیس اداره بهزیستی صومعه‌سرا در پایان از وجود و فعالیت اورژانس اجتماعی  123در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: در اورژانس اجتماعی مشاوران در صحته حاضر می‌شوند و خدمات مشاوره‌ای را به تناسب نیاز ارائه می‌دهند./ایسنا